Att det råder fullt krisläge i tv-branschen blir allt tydligare. Bara de senaste veckorna har de dystra beskeden från de stora leverantörerna duggat tätt.

Philips ger upp sin tv-tillverkning, 17 000 personer tvingas lämna Panasonic och de koreanska jättarna LG och Samsung visar båda betydligt sämre resultat än väntat.

Nyligen publicerade även tidningen New York Times siffror som visade att den amerikanska tv-försäljningen backar för första gången på 20 år.

Samma negativa utveckling syns i Sverige. Försäljningssiffrorna för årets första kvartal var ingen munter läsning för hemelektronikhandlarna. Framför allt har det blivit allt svårare att tjäna pengar på att sälja tv.

– Om vi tittar från 90-talet, när det var tjock-tv som gällde, och fram till 2003-04 så såldes det i runda slängar 550 000 tv varje år. Det tillkom hela tiden nya grejer som man kunde ta mer betalt för.

– Idag säljs det runt 1 miljon tv per år, men det stora problemet är att man inte kan ta betalt för det, säger Kim Vahtera, analytiker på GFK.

Kim Vahtera menar att Norden ändå har kommit ganska lindrigt undan om man jämför med andra europeiska länder. Men krisen är ingen isolerad företeelse:

– Många leverantörer ligger på överlager i Europa och det måste man få ut någonstans. Det innebär att de säljer gamla modeller billigare och då sjunker priset ännu mer, och produkterna säljs ut i kampanjer. Det gör också att gapet till de nya modellerna blir väldigt mycket större.

Men det är inte bara problemen med att sälja de modeller som ger vinst som påverkar. Den generella efterfrågan på tv-apparater har också avtagit.

– Platt-tv-revolutionen startade redan 2003-04, så nu har vi uppnått en viss mognad. Det finns en mättnadsgrad någonstans och vi har väl nått dit nu, vi måste förstå var vi är i cykeln. Det finns 4,4 miljoner hushåll i Sverige och bara förra året såldes det 1,1 miljon tv. Den utvecklingen som vi har haft kan inte fortsätta, säger Kim Vahtera.

Det här är första delen i en artikelserie från IT24 om krisen i tv-industrin.
I ett antal artiklar kommer vi att lyfta fram hur krisen slår mot leverantörer, återförsäljare och hemelektronikkedjorna.