Budet som har inkommit ligger på totalt 346 miljoner kronor för samtliga aktier, vilket är 28 procent högre än Trettis genomsnittliga aktiekurs under de senaste tre månaderna.
Paul Fischbein äger 8-9 procent av aktierna direkt och genom delägda bolag.
Det budet har accepterats av huvudägarnas bolag, vars ägare utöver Paul Fischbein även inkluderar styrelseordförande Jan Friedman.
Paul Fischbein, som var med och grundade företaget säger att det inte har varit en framtida försäljning som har drivit honom.
– Nej, vi har alltid jobbat utifrån att vi skulle äga och driva Tretti i all framtid. Men när det här dök upp kändes det rätt och det blir bra för bolaget, säger han.
På vilket sätt är det bra med en ny ägare?
– De har större finansiella resurser, och bättre möjlighet till marknadsföring genom sitt avtal med MTG. Det passar bra eftersom vi är i en ny fas där vi ska rulla ut på nya marknader. Dessutom har de en stor kundbas och det finns möjlighet att ha mycket kompetensutbyte.
Förutsatt att alla aktieägare följer styrelsens råd och att affären går igenom kommer Paul Fischbein att vara kvar som vd. För trots nya ägare har han inte några planer på att sluta.
– Nu får jag möjligheten att fortsätta utveckla Tretti, men nu som en del av Cdon. Tretti är en stor del av min identitet så det vill jag gärna fortsätta jobba med, säger han och påpekar att Tretti.se ska fortsätta sin verksamhet som tidigare.
– Det kommer inte att ändras i strukturen. Varumärket är kvar, sortimentet är detsamma, skillnaden är att vi har nya ägare.



































Trettio - (T.) 2011-04-29 11:07
Intressant - (jpb) 2011-04-29 12:59
Intressant - (Tuxie - http://tuxie.wordpress.com) 2011-04-29 14:58
Intressant - (Sir_Ed) 2011-04-29 22:09
Trettio - (Skit Idet) 2011-05-31 10:07
cdon kan lära kundvård av tretti. - (BingBang) 2011-06-09 09:40